Ciekawostki ze świata motoryzacji: Fascynujące historie, których może jeszcze nie znasz!

Ciekawostki ze świata motoryzacji: Fascynujące historie, których może jeszcze nie znasz!

 10 niesamowitych faktów ze świata motoryzacji, które Cię zaskoczą !

Rekord świata w najszybszej wymianie silnika

W 1985 roku pięciu żołnierzy Royal British Marines pobiło rekord świata w najszybszej wymianie silnika samochodowego. W zaledwie 42 sekundy zdemontowali i zamontowali na nowo jednostkę napędową Forda Escorta. 

 Pierwszy elektryczny samochód Ferdinanda Porsche

Pierwszy samochód zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche był elektryczny! W 1931 roku młody 22-letni Ferdinand stworzył pojazd na zlecenie producenta samochodów Jacoba Lohnera. Ten elektryczny wóz, znany jako Egger-Lohner C.2 Phaeton lub P1, był wyposażony w silnik elektryczny zasilany bateriami, zawieszony między tylnymi amortyzatorami. Posiadał aż 12 biegów - 6 do przodu, 2 do tyłu oraz 5 do hamowania, osiągając prędkość 21 mil na godzinę. Wziął udział w berlińskim wyścigu drogowym, pokonując rywali i docierając do mety 18 minut przed kolejnym pojazdem.

 Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości

W 1896 roku wydano pierwszy mandat za przekroczenie prędkości. Kierujący Walter Arnold, podróżujący przez Paddock Wood w Kent z prędkością 8 mil na godzinę, został ukarany. To wydarzenie, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkim incydentem, zapoczątkowało kontrolę prędkości na drogach, która dziś jest nieodłączną częścią ruchu drogowego. 

 Rolls-Royce jako luksusowa śmieciarka

Dawno, dawno temu, blisko 100 lat temu w Londynie, zdarzyła się sytuacja, która na zawsze wpisała się w historię marki Rolls-Royce. Indyjski książę, Maharaja Jai Singh, postanowił zemścić się na nieprzyjemnym dealerze. Kupił 10 samochodów Rolls-Royce i wysłał je do Indii, gdzie służyły... jako śmieciarki! To niejedyne nietypowe wydarzenie związane z luksusowymi autami. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kiedy bogaty właściciel wpada w długi, luksusowy samochód często ląduje na ulicy lub parkingu, porzucony przez właściciela w desperackiej próbie uniknięcia kary. 

Najdłuższy korek świata w Sao Paulo

Każdy kierowca narzeka na korki, ale największy korek, jaki istnieje, to ten, którego końca nie widać. W Sao Paulo, największej metropolii Brazylii, korek liczył sobie aż 344 kilometry długości i został uznany za najdłuższy znany korek na świecie. Ten niezwykły zator został nawet wpisany do Księgi rekordów Guinnessa! 

Najlepiej sprzedający się samochód na świecie: Toyota Corolla

Toyota Corolla bije rekordy popularności od 1966 roku. W 2019 roku sprzedano aż 1 236 380 egzemplarzy tego modelu, czyniąc go jednym z najlepiej sprzedających się samochodów na świecie.

Najpopularniejszy samochód XX wieku: Volkswagen Beetle

Najpopularniejszym samochodem XX wieku był Volkswagen Beetle, znany również jako Garbus. Na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy tego kultowego modelu, który zajął miejsce na liście najchętniej kupowanych samochodów. 

Pierwsza długa podróż samochodem odbyła się przez kobietę

Czy wiesz, że pierwsza długa podróż samochodem odbyła się podczas wycieczki Berthy Benz, żony Carla Benza? To ona w 1888 roku przemierzyła 106 kilometrów drogi, by promować swój samochód. To jedno z wielu dowodów, że kobiety również miały swój udział w historii motoryzacji! 

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

W 1959 roku inżynier Volvo, Nils Bohlin, wprowadził kolejną rewolucję w bezpieczeństwie drogowym - trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Pierwszy raz zastosowane w modelach Amazon i PV544, te innowacyjne pasy, zaprojektowane przez Bohlina, były zarówno bezpieczniejsze, jak i wygodniejsze dla użytkowników niż dotychczas stosowane dwupunktowe pasy. Dzięki otwartemu patentowi Volvo Cars, innowacja ta stała się standardem w przemyśle motoryzacyjnym, podnosząc poziom bezpieczeństwa na drogach na całym świecie. Słowa klucze: trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, Nils Bohlin, innowacje w bezpieczeństwie drogowym, wpływ Volvo na bezpieczeństwo

Pierwszy sygnalizator na świecie

W 1914 roku, 5 sierpnia, na rogu Euclid Avenue i 105. Street East w Cleveland, Stanach Zjednoczonych, pojawił się pierwszy sygnalizator na świecie. Ten przełomowy moment w historii motoryzacji zapoczątkował erę regulacji ruchu drogowego, umożliwiając kierowcom bezpieczne poruszanie się na skrzyżowaniach. Dzięki niemu bezpieczeństwo na skrzyżowaniach zostało znacząco poprawione. Słowa klucze: pierwszy sygnalizator, historia regulacji ruchu drogowego, bezpieczeństwo na skrzyżowaniach

Gotowi na jeszcze więcej niesamowitych faktów z motoryzacji? Odkrywajcie świat samochodów razem z nami!

Jeżeli marzycie o przejażdżce ikonicznym samochodem koniecznie sprawdźcie naszą ofertę :

https://www.dreamrent.pl/cennik-1/chevrolet-camaro
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/chevrolet-corvette
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/ford-mustang
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/dodge-challenger