Szykują się kolejne zmiany dotyczące punktów karnych, co planuje Rząd ?

Zmiany w przepisach ruchu drogowego, nowe przepisy, opłaty za przejazdy, punkty karne,
bezpieczeństwo na drodze, wypożyczalnia samochodów Warszawa, weekend majowy, majówka w Polsce


Dark Car Review Youtube Thumbnail-2png

W ostatnich latach polski rząd wielokrotnie zaostrzał przepisy ruchu drogowego, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzepisowa i brawurowa jazda prowadzi do wyższych grzywien, ale także większej liczby punktów karnych. Dziś kierowca nie może ich zmniejszyć. Unieważnia się je dopiero po dwóch latach od publikacji.
 Wniosek: po zmianie przepisów ulicznym piratom łatwiej jest zebrać maksymalną liczbę punktów karnych (25), po których trudniej będzie się ich pozbyć, jednocześnie tracąc prawo jazdy. Jest tylko jedno rozwiązanie. Powinni zacząć jeździć bezpieczniej jeżeli chcą zachować prawo jazdy.

Wiele wskazuje na to, że przepisy znów się zmienią. Tym razem na korzyść kierowców. Komisja Infrastruktury Kongresu przyjęła poprawkę gwarantującą powrót do stanu prawnego sprzed 2022 r., o ile oczywiście zostanie przyjęta przez Sejm. Ale wszystko wskazuje na to, że dojdzie do zmiany przepisów.
Propozycje, np. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą odliczyć punkty, przywrócenia mozliwości usunięcia punktów po rocznym okresie oraz przywrócenia systemu w którym zatrzymane praw jazdy są automatycznie zwracane bez składania wniosków.
Zmiana ta skutecznie przywraca stan prawny sprzed 2022 roku. Poza tym informacje o liczbie punktów w centralnym rejestrze będzie usuwana po roku zamiast po dwóch, gdyby ustawa weszła w życie, kierowcy będą mieli możliwość anulować punkty raz na pół roku biorąc udział w płatnym szkoleniu, po którym odejmowane jest 6 punktów karnych.
Tylko początkujący kierowcy nie mogą skorzystać z tej możliwości w ciągu roku od wydania prawa jazdy.
Obecnie na polskich drogach jest bezpieczniej , ale jeszcze dużo do poprawy. Według Komendy Głównej Policji w 2022 roku było 21 000322 wypadków drogowych, porównując z 2020 r., liczba ta spadła o 2218 (-9,4%). W 2021 roku było to 22 tys. 816 wypadków. Mówimy więc o spadku o 6,5%. W 2022 roku na polskich drogach zginęło 1896 osób. To wciąż duża liczba, ale spadła o 23,9% . Choć policja wystawiła mniej mandatów w 2022 roku uległy zmniejszeniu, to ich łączna kwota wzrosła rok do roku z ok. 691,8 mln zł do ok. 1 460 tys. zł. złoty.

Wszystkim naszym klientom, życzymy bezpiecznej jazdy .

 Zespół Dream Rent Wypozyczalnia Samochodów 
www.dreamrent.pl

662 88 11 88