W JAKICH KRAJACH JEST OBOWIĄZEK ZAŁOŻENIA ŁAŃCUCHÓW NA KOŁA

Obowiązek Zakładania Łańcuchów na Koła w Europie

Podczas podróży samochodem przez Europę, zwłaszcza w okresie zimowym, warto mieć świadomość różnych wymogów dotyczących zakładania łańcuchów na koła. Choć w Polsce nie jest to powszechny obowiązek, sytuacja może się zmienić w innych krajach. W tym artykule przyjrzymy się, gdzie i dlaczego konieczne jest stosowanie łańcuchów, oraz jakie są związane z tym przepisy i zalecenia.
9png

Surowe Warunki Zimowe

W Polsce, decyzja o zakładaniu łańcuchów na koła pozostaje zazwyczaj w gestii kierowcy, jednakże w innych krajach Europy obowiązek ten może być znacznie bardziej rygorystyczny. Zwłaszcza w obszarach górskich oraz podczas ekstremalnych warunków zimowych, jak pokryte śniegiem lub lodem drogi, zakładanie łańcuchów staje się wymogiem.

Warunki w Krajach Europejskich

W wielu krajach Europy, takich jak Austria, Francja, Niemcy czy Szwajcaria, obowiązek zakładania łańcuchów na koła występuje głównie w obszarach górskich oraz podczas silnych opadów śniegu. Jest to środek zapobiegawczy mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży w trudnych warunkach.

Wymogi i Zalecenia

Decyzja o konieczności użycia łańcuchów na koła może być zależna od sytuacji na drodze oraz instrukcji wydawanych przez lokalne władze drogowe. Dlatego też, podczas planowania podróży do krajów, gdzie obowiązuje taki przepis, warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami i wymogami.

Podróżując przez Europę

Jeśli planujesz wyjazd zimowy do jednego z wymienionych krajów, pamiętaj o zabraniu ze sobą łańcuchów na koła. Nawet jeśli nie są one obowiązkowe, mogą okazać się niezbędne podczas jazdy w trudnych warunkach. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przydatne Łańcuchy na Koła

Wybierając się w podróż zimową, warto zaopatrzyć się w odpowiednie łańcuchy na koła, które będą odpowiednie do warunków, z jakimi można się spotkać. Różne modele i rozmiary mogą być dostosowane do różnych typów pojazdów oraz nawierzchni drogi.

Podsumowanie

W Europie, zwłaszcza w krajach o surowych warunkach zimowych lub w obszarach górskich, obowiązek zakładania łańcuchów na koła może być częstą praktyką. Pamiętaj więc, aby być przygotowanym na podróżując przez te tereny zimą, i zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego pojazdu.

FAQs

 • Czy w Polsce obowiązuje zakładanie łańcuchów na koła? Tak, w Polsce decyzja o użyciu łańcuchów pozostaje zazwyczaj w gestii kierowcy.
 • Gdzie w Europie obowiązek zakładania łańcuchów na koła jest najczęstszy? Najczęściej obowiązek ten występuje w krajach o surowych warunkach zimowych oraz w obszarach górskich. W Europie obowiązek zakładania łańcuchów na koła występuje głównie w krajach o surowych warunkach zimowych lub w obszarach górskich. Niektóre z tych krajów to:
  1. Austria
  2. Francja (zwłaszcza w Alpach i Pirenejach)
  3. Niemcy (głównie w Alpach i regionach górskich)
  4. Szwajcaria
  5. Włochy (głównie w Alpach i Apeninach)
  6. Słowenia (zwłaszcza w Alpach Julijskich)
  7. Chorwacja (głównie w górskich regionach)
  8. Norwegia (część terytorium należy do Europy)

 • Czy warto zabierać ze sobą łańcuchy na koła podczas podróży zimowej? Tak, nawet jeśli nie są one obowiązkowe, mogą być niezbędne podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Znajdź samochód który będzie dostosowany do warunków zimowych :

https://www.dreamrent.pl/cennik-1/bmw-420i-gran-coupe
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/bmw-220i-xdrive
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/land-rover-defender
https://www.dreamrent.pl/cennik-1/land-rover-discovery-sport